TROMADANCE FILM FESTIVAL 2019 SCHEDULE

Fri. June 21st: 5PM to Late | 21+ | $10-15 Minimum Donation
Sat. June 22nd: 12PM to 10PM | 18+ | FREE ($5 Suggested Donation)


Short Film Block 1: 5PM-6PM

Z Fest - Dir. Gorka Leon (Spain)
Timecrowave - Dir. Bob Rose (Spain)
Gotas - Dir. Santiago Taboada (Spain)
Tigger! - Dir. Iban del Campo (Spain)


Short Film Block 2: 6PM-6:30PM

Pale Blue Eye - Dir. Keith Nixon (USA)
Death Valley Girls (Music Video) - Dir. Dylan Mars Greenberg (USA)
Battle of Twits - Dir. Brian Andre (USA)
KVLT is Alive - Dir. Adam Laughlin (USA)
Me Time - Dir. Julie Robinson (UK)
TFG-GOP (Music Video) - Dir. KHLOARIS (Kenneth Filmer/Nouri Zander) with Mike Diana (USA)
Maelstrøm - Dir. Carlos Gómez-Trigo (Spain)
Tomb of Nick Cage (Music Video) - Dir. Arvid Cristina (USA)
Impending Sale - Dir. Ray Nomoto Robison (USA)
Meat is Murder - Dir. James Boylan (USA)


Short Film Spotlight: 6:30PM-7PM

Brutual Realty, Inc.
Featuring a Q&A with Dir. Erik Boccio and London May (of Samhain)


Feature Film #1 : 7PM-9PM

Boiled Angels: The Trial of Mike Diana
Featuring a Q&A with Dir. Frank Henenlotter, Mike Diana, Mike Hunchback, and Tony Timpone.


Exclusive First Look: 9PM-10PM

#ShakespearesShitstorm (Work in Progress)
Featuring a Q&A with Lloyd Kaufman and Special Guests


Live Music: 10PM to Late

Imperial Triumphant • Nihilistics • Escuela Grind • H.B.I. • Sewage


Short Film Block 3: 12PM-1:45PM

Matryoshka - Dir. Manny Serrano (USA)
We Summoned a Demon - Dir. Chris McInroy (USA)
Z-Goat: First Bleat - Dir. by Julien Jauniaux & Bertrand Leplae (Belgium)
Once Bitten - Dir. Pete Tomkies (UK)
The Jerry Show - Dir. Stephen Stull (USA)
Skinface - Dir. David Valdez (USA)
Slime - Dir. Rob Ceus (Belgium)
Unplanned Parenthood - Dir. Emil Johansson (Sweden)
Nerves - Dir. Ryan Mulhern (USA)
Signal (Animated) - Dir. Steven Lapcevic (USA)
Mrs. Oldina Goes Shopping - Felipe M. Guerra (Brazil)
Eyeball Sisters - Dylan Mars Greenberg (USA)


Short Film Block 4: 2PM-3:45PM

Strange Clowns - Dir. Michael Paul (USA)
Multiplex 10 (Animated) - Dir. Gordon M Alpin (USA)
Psycho Kino - Dir. Guillem Dols (Spain)
The Toad of Buckingham Lake - Dir. Martin Pohl & Angela Juarez (USA)
Stray - Dir. Dean W Law (Australia)
Pale Blue Eye - Dir. Keith Nixon (USA)
Lunch Ladies - Created by Clarissa Jacobson (USA)


3:45-4PM Raffle Intermission


Feature Film #2: 4PM-6PM

Portal Man
Featuring a Q&A with Dir. Charles Davis and Members of Cast/Crew



Special Guest Panel: 6PM-7PM

Director's Roundtable on "How I Got My First Movie Made"
Featuring a Q&A with Lloyd Kaufman, Frank Henenlotter, Kansas Bowling, Dylan Mars Greenberg, Brandon Bassham, Lisbeth Kaufman, and Damien Leone


Feature Film #3: 7PM-9PM

Assassinaut
Featuring a Q&A with Dir. Charles Davis and Members of Cast/Crew


Short Film Spotlight: 9PM-10PM

Nautilus with Whiskers & The Terrible Hole
Dir. Dan Bringhurst (USA)